Меню сайту
Категорії розділу
Вільна творчість [7]
Для розміщення публікацій поза конкурсами, для тих, хто просто бажає ознайомити спільноту зі своєю творчістю
Журналістська робота [13]
есе, нарис, інтерв`ю
Літературний твір [70]
новела, оповідання, гумореска, оригінальний жанр
Словосвіт - 1 [60]
Конкурс Словосвіт
Конкурс літературної творчості «Словосвіт»
Контролюймо владу!
Про моніторинг міської ради
Друзі сайту
СтрийПорт - каталог сайтів Стрийщини
Форма входу
Помилкам бій!
  Знайшли помилку?
 Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter!

(це не стосується конкурсних робіт, за їх грамотність відповідальність несуть виключно автори, адміністрація помилок в них не виправляє, якщо маєте до них зауваження - пишіть в коментарях до твору)

  Система Orphus
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Конкурсні роботи
Головна » Статті » Словосвіт - 1

Стрий - місто, в якому хочеться жити
Місто-красень з року в рік
Ти проводиш часу лік,
Та, здається, не старієш,
Процвітаєш, молодієш.
Ярина Добродій

Все в житті починається з малого... І колись наша річка почала свій довгий шлях з маленького струмочка, який бере свій початок аж у Високих Бескидах. Біжить собі потічок, спішить, дзюрчить, ніби хоче вирватися з затиснених гірських ущелин. І чим нижче спускається, тим більше розливається, виграє на сонці яскравими промінчиками, ніби сміється. І тільки в передгір'ї Карпат, на рівнині, широко розливається і несе свої води більш спокійно і якось величаво. "Ось! Дивіться яка я гарна, простора і прозора, кожний камінчик видно і всякої риби. Я пливу, шукаю людей, бо я їм потрібна, моя енергія, сила і люди потрібні мені". Мабуть, так народжувалась річка Стрий, іменем якої називається наше місто. Стрімка, бистра — такий гірський характер річки, можливо, звідси походить її назва. В теплі погожі літні дні пливе спокійно і лагідно через ліси, поля і луги. І тільки весною, коли все пробуджується і сонечко починає пригрівати, тануть сніги і води спливають в долину. Тоді в ріку вливаються багато струмочків, які наповнюють її водами, вона ніби сердиться, стає мутна, шипить, клекоче, піниться, стає грізна і невладна. Ріка виходить з берегів, бо їй потрібна воля. Її розбурхані хвилі все змітають на своєму шляху, а може вона просто спішить поєднатися з братом Дністром.
А людина теж шукає, чекає благ від природи. Господь все створив в гармонії людини та природи для їхнього добра і взаємності. Так починалися перші поселення людей на лівому березі річки. Так започатковувалось місто Стрий. Багата, цікава і своєрідна історія міста. Більш як 650 років налічується місту . За цей час історія збагачувалась і зростала. Як мінявся характер ріки, так мінялося місто Стрий. Мінялись влади, часи, життя прогресувало, а з ним і людство. Перші поселення займалися землеробством, скотарством, гончарством, дрібним виробництвом. У 1772—1918 рр. Стрий входив до складу володінь Габсбургів (з 1804 р. — Австрійська Імперія) і був центром округу, пізніше — повітовим містом і осідком округового суду. Змінилась архітектура забудов, почала зростати інтелігенція. Багато української молоді навчалися у Римі і фінансував навчання граф Митрополит Андрей Шептицький. За радянських часів активно розвивається промисловість міста, зростає кількість мешканців. Докорінно змінюється національний склад населення: станом на 1959 рік 68% українців, 30% росіян, 2% інших національностей. Багато українців з Надсяння і Лемківщини, виселених з рідних земель польською владою, залишилися проживати у Стрию. Майже все польське населення було виселене із міста і депортоване у Східну Польщу. Зменшилася частка євреїв. До міста починається інтенсивний приплив російського населення. Стрий став значним промисловим центром Західної України. В 1961 році в місті діяло 22 підприємства. Найстаріші наші заводи це ВРЗ, Склозавод, взуттєва та суконна фабрики. Місто Стрий завдяки своєму географічному положенню стало одним з найголовніших вузлів України. Його залізні дороги якраз і з'єднують нас з Європою уже дуже давно.
Я горджусь своїм містом, річкою, яка в спекотне літо радує нас своєю прохолодою. Її мелодія нагадує нам далеке минуле і народження. Я вдячна маленькому струмочку, який породив річку Стрий і місто, яке з кожним роком все процвітає і красивіє.
З нашого краю походять такі визначні діячі, як Степан Бандера, Євген Олесницький, Філарет Колесса, Остап Нижанківський, Нестор Нижанківський, Олекса Бобикевич, Іванна Біберович.
Степан Бандера — український політичний діяч, ідеолог українського націоналiстичного руху ХХ століття, після розколу Організації українських націоналістів голова Проводу ОУН-Б. Він зробив надзвичайно багато не тільки для Стрия, а й для України. Степан боровся за її незалежність. Ми вдячні йому, за те, що він добився свого і дозволив процвітати нашій Україні ще багато-багато років на радість, на щастя, на щасливу долю.
Євген Олесницький — український громадсько-політичний діяч, правник, економіст, публіцист, перекладач. Один із організаторів Стрийської "Просвіти”. Активний діяч товариств "Підгірська Рада”, міщанська бесіда "Руське касино”. Засновник "Каси задаткової” та "Краєвого Молочарського Союзу” в Стрию, ініціатор будівництва Народного Дому.
Філарет Колесса — етнограф, фольклорист, композитор, музикознавець і літературознавець. Дійсний член Наукового Товариства ім. Т. Шевченка (з 1909), ВУАН (з 1929). Пізніше професор Львівського державного університету. Основоположник українського етнографічного музикознавства. У своїх працях досліджував походження і розвиток української народної творчості. Автор хорових творів "Вулиця”, "Обжинки”, "Гагалки”.
Остап Нижанківський — композитор, диригент, громадський діяч, автор дуже популярних донині хорових творів, сольних ансамблів на слова українських поетів, багатьох хорових творів, обробок народних пісень. Парох Бережан, а пізніше сіл Нежухів, Завадів, Голобутів. Організував відомі на всю Галичину хори "Боян”, "Стрийський Боян”. Найбільш відомі його хорові твори "Гуляли”, "З Окрушків”. Один із засновників галицької кооперації, зокрема "Маслосоюзу”. У 1918-1919 роках, в часи ЗУНРу, - голова повітової Ради в Стрию, організатор будівництва Народного Дому.
Нестор Нижанківський — український композитор, піаніст і музичний критик. Син Остапа Йосиповича Нижанківського. Учасник визвольних змагань українського народу в лавах УГА. Автор українських романсів "Не співай по мені”, "Снишся мені”, фортепіанних п'єс для дітей, хорових творів "Засумуй трембіто”, "Похоронний марш” (присвячений С. Петлюрі).
Олекса Бобикевич — священик УГКЦ, український письменник, діяч партії народовців. Автор віршів, оповідань публіцистичних статей, а також поеми "В небі”, комедії "Настоящі”. Брав участь в організації та роботі громадських товариств "Стрийський Боян”, "Міщанська бесіда”, в будівництві Народного Дому в Стрию.
Іванна Біберович — відома галицька актриса. З чотирнадцятилітнього віку виступає в складі українського галицького театру Т. Романович. Створила чудові жіночі образи в п'єсах Карпенка-Карого, Старицького, Шевченка. Дружина Івана Біберовича, актора, режисера, тетрального діяча.
Я радію, що живу на вулиці Грабця, названа іменем Омеляна Грабця, полковника та командира УПА-групи, генеральної округи ОУН на східноукраїнських землях. Це були молоді хлопці і дівчата, які боролись за своє визволення від комуно-більшовицького, німецького, польського поневолення. Вони боролись за вільну Україну, самостійну державу.
В такій Україні я народилась, у славному місті з якого вийшло багато визначних людей, провідників націй, вчених, діячів культури та мистецтва. Своєю працею, розумом збагатили наш край і місто славою та гордістю. Проходять роки і я живу в надії, що життя моє, нашої молоді, нашого народу стане прекрасним, завдяки наполегливій праці цих людей, які жили і боролись, і які зараз живуть та трудяться на благо нашого міста.
Категорія: Словосвіт - 1 | Додав: Smile (07.11.2011) | Автор: Маленька Стрияночка
Переглядів: 3781 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 4.0/30
Всього коментарів: 2
2 Smile  
ой... дякую)))* biggrin

1 Книгоманка  
...змістовно...досить добре...молодець happy )))

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Випадкове фото
Пошук
Останні коментарі
 
 
Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz