Крім міськвиконкому, проект рішення отримали всі 10 постійних комісій міської ради. Ні одна не дала на них відповіді. Насамперед, необхідне термінове навчання депутатів, працівників міськвиконкому на предмет знання та застосування в їх діяльності законодавчих актів. Міська Конституція - Статут територіальної громади міста Стрия (затверджений рішенням XV сесії IV демократичного скликання від 27 травня 2004 року № 310) говорить, що " органи і посадові особи міського самоврядування враховують у свої діяльності позицію... громадських організацій... інших об`єднань жителів міста, будують з ними відносини на основі партнерства, взаємної поваги і конструктивного співробітництва(ст.12).
Зазначені пропозиції щодо місцевих ініціатив мають право на життя. В Статуті однозначно задекларовано право членів територіальної громади брати участь у здійсненні міського самоврядування у таких формах як місцевий референдум,місцеві вибори, загальні збори громадян за місцем проживання, громадські слухання, місцеві ініціативи (ст.21).В наступній, ст.22 записано, що "порядок організації загальних зборів, громадських слухань та внесення місцевої ініціативи визначається положенням, яке затверджується рішенням міської ради". Самі депутати прийняли зобов`язання і "забули"...
Нарешті, в ст.26 Статуту читаємо, що "Депутат міської ради складає присягу - "Вступаючи в права депутата Стрийської міської ради зобов`язуюсь всіма своїми діями дбати про благо міста Стрия та добробут його жителів, ... виконувати свої обов`язки в інтересах територіальної громади"...
Однак, ці положення ігноруються. Громада потрібна владоможцям для продовження права на самонезалежне від людей правління тільки в певний час ( місцеві вибори). Це нічого не нагадує?
От і протягом двох десятиліть у Стрию немає законодавчих документів (рішень міської ради) щодо місцевих ініціатив, органів самоорганізації населення за місцем проживання. Їх відсутність тягне за собою ізоляцію міської громади від участі в міському самоврядуванні. "А для чого ?,- дивується депутат Г.-"Нехай виборці звертаються до нас і ми розглянемо..."
Чи зарадять депутати зверненню окремого виборця чи групи стриян, якщо ігнорується організована та легітимована структура громади?
Cпілка громадських організацій "Новий Стрий" надалі наполягатиме на внесенні в порядок денний сесії міської ради вже не тільки проекту рішення про місцеві ініціативи, але й інших, які покликані допомагати депутатам в їх нелегкому обов`язку служіння громаді.І не має значення, хто буде ініціювати проекти цих документів.
Це тільки інструменти для громади в задекларованому її праві врядовувати. Однак, за набутим стійким стереотипом народними обранцями це право узурповано. Відсутність згаданих рішень ради не дає змоги міській спільноті "бути почутій" міською владою вже на другий день після виборів аж до наступних. Хіба це правильно?